logo

Evde (Mobil) Ayak Sağlığı

Evde (Mobil) Ayak Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayaklar gün boyu bizi ayakta tutan önemli uzuvlarımızdandır. Bu yüzden bakımı da önemlidir. Yazın hava alan ve göründüğü için bakımına özen gösterdiğimiz ayaklarımız, özellikle kış aylarında kalın çoraplar ve ayakkabıların içinde havasız kalmaktadır. Bu da birtakım sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Ancak yazın ayaklarımıza gösterdiğimiz özeni kışın da göstermeliyiz. Bu nedenle bu yazımızda Podoloji de denen medikal ayak sağlığı bakımı hizmetlerini; evde (mobil) ayak sağlığı bakımı için neler yapabilirsiniz şeklinde inceleyeceğiz.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlarını kuaförde yaptıramayanlar ya da bunun için vakti olmayanlar için “evde ayak bakımı nasıl yapılır?” konusundan bahsedeceğiz.

Öncelikle ayaklarınızı rahat ettirmelisiniz. Bunun için bir kovanın içerisine ayaklarınızı yakmayacak sıcaklıkta su doldurun. Bu suyun içerisine evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerden karbonat, limon suyu ya da sirke koyabilirsiniz.

Yaklaşık yarım saat kovanın içerisinde dinlendirdiğiniz ve yumuşattığınız ayaklarınızı suyun içerisinden çıkararak iyice kurulayın. Hazırladığınız su ile ölü derilerinizin bir kısmından kurtulmuş olsanız da, tamamından kurtulmak ve pürüzsüz bir ayak tabanına kavuşmak için topuk taşı (Pomza taşı) kullanabilirsiniz.

Pomza taşı kullanmak istemeyenler için evde kolay malzemelerle hazırlanabilecek peeling de yapılabilmektedir. Bunun için bir miktar toz şekeri bademyağı ile ya da hindistancevizi yağı ile karıştırarak peeling olarak kullanabilirsiniz. Karışımı dairesel hareketlerle ölü derilerden kurtulmak istediğiniz bölgeye masaj yaparak yedirin.

Daha sonra tırnaklarınızın bakımına geçebilirsiniz. Burada tırnaklarınızı doğru şekilde kesmeniz önemlidir. Aksi takdirde tırnak batmasına neden olabilmektedir. Uzama yönüne doğru paralel şekilde keseceğiniz tırnaklarınızın kenarlarını törpüleyerek tırnak bakımınızı sonlandırabilirsiniz. Tırnak eti problemi yaşayanlar, etleri kesmek yerine geriye doğru itebilirler.

Son olarak ayaklarınızı, cildinizin kuruluğuna uygun nemlendirici ile nemlendirerek, ayak bakımınızı sonlandırabilirsiniz. Nemlendiricinizi uygularken masaj yapın ve her yere eşit şekilde dağılmasını sağlayın. Böylelikle ayaklarınız nemlendiriciyi rahatlıkla emecektir.

evde batık tırnak tedavisi

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde ayak sağlığı bakımı için öncelikle günlük ayak bakımımızdan başlamalıyız. Günlük olarak bakımını yapacağımız ayaklarımız, daha sağlıklı ve yumuşak olacaktır. Ayrıca hava alacağı için de, olası mantar problemlerine karşı önleyici bir bariyer olacaktır.

Günlük bakımlarınıza öncelikle ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayarak başlayabilirsiniz. Parmak araları dâhil her yer sabunlandıktan sonra, mümkünse soğuk su ile durulayınız. Suyun soğuk olması, hücrelerin hareket etmesini sağlayarak, ayak sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

Durulama sonrası ayaklarınızı mutlaka kurulayın. İyi kurulanmayan ayaklarda mantar olma riski fazladır. Kurulama sonrası nemlendiricinizi sürerek günlük ayak bakımınızı sonlandırabilirsiniz.

Son olarak; ayak bakımınız ve sağlığınız için, çoraplarınızı da günlük olarak değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Mobil Ayak Sağlığı Danışmanlığı Nedir?

Ayak sağlığı yalnızca topuk sertliği, topuk çatlağı ya da ayaklardaki mantar sorunlarından ibaret değildir. Her sorunun bir doktoru olduğu gibi, ayaklarınızla ilgili problemlerinizi danışabileceğiniz ve çözüm bulabileceğiniz mobil ayak sağlığı danışmanlığı da bulunmaktadır.

Telefon ile oturduğunuz yerden ayak sorunlarınızı anlatabilir ve çözüm bulabilirsiniz. Basite aldığınız birçok sorunun ileride ciddi sağlık sorunlarına dönüşebileceğini unutmadan problemi fark ettiğiniz anda mobil ayak sağlığı danışmanlığından yardım alabilirsiniz.

Ayak Bakımına Ne İyi Gelir?

Ayakların bakımı için zaman zaman rahatlatıcı etkiye sahip ayak banyosuna ihtiyacı vardır. Kovanın içerisine dolduracağınız ılık suyun içerisine biraz deniz tuzu, biraz da lavanta yağı katmanız rahatlatıcı etki yaratacaktır. Çünkü lavanta yağının cilt hastalıklarını tedavi edici, kötü kokuları giderici ve ağrı kesici etkileri bulunmaktadır.

Ayaklara Hangi Krem İyi Gelir?

Ayaklara iyi gelen birçok farklı markanın krem çeşitleri bulunmaktadır. Ancak hangi kremi seçeceğiniz, ayağınızda şikâyetçi olduğunuz soruna bağlıdır. Topuk çatlaması için özel olarak üretilmiş topuk çatlak kremleri bulunmaktadır.

Ayaklarınızdaki sorun çatlama değil de sertleşmeye dönüşmüşse, bunun için daha fazla yağ oranına sahip kremlerden yararlanabilirsiniz. Ya da vazelinin güçlü etkisini kullanabilirsiniz. Vazelini hem çatlaklarda, hem de sertleşme problemlerinde kullanabilirsiniz.

Topuktaki sertleşme için; akşamdan ayaklarınıza süreceğiniz vazelinin bir çorap yardımı ile ayaklarınızda sabaha kadar kalmasını sağlayın. Sabah kalktığınızda fazla kurutmadan hafif bir sabun geçirerek, ılık suyla durulama yapabilirsiniz. Ayaklarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz. Vazelini sürmeden önce ayaklarınızı yıkayıp, iyi bir kurulama yapmanız daha etkili sonuçlar almanızda faydalı olacaktır.