Evde (Mobil) Ayak Sağlığı

Evde (Mobil) Ayak Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayaklar gün boyu bizi ayakta tutan önemli uzuvlarımızdandır. Bu yüzden bakımı da önemlidir. Yazın hava alan ve göründüğü için bakımına özen gösterdiğimiz ayaklarımız, özellikle kış aylarında kalın çoraplar ve ayakkabıların içinde havasız kalmaktadır. Bu da birtakım sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Ancak yazın ayaklarımıza gösterdiğimiz özeni kışın da göstermeliyiz. Bu nedenle bu yazımızda Podoloji de denen medikal ayak sağlığı bakımı hizmetlerini; evde (mobil) ayak sağlığı bakımı için neler yapabilirsiniz şeklinde inceleyeceğiz.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlarını kuaförde yaptıramayanlar ya da bunun için vakti olmayanlar için “evde ayak bakımı nasıl yapılır?” konusundan bahsedeceğiz.

Öncelikle ayaklarınızı rahat ettirmelisiniz. Bunun için bir kovanın içerisine ayaklarınızı yakmayacak sıcaklıkta su doldurun. Bu suyun içerisine evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerden karbonat, limon suyu ya da sirke koyabilirsiniz.

Yaklaşık yarım saat kovanın içerisinde dinlendirdiğiniz ve yumuşattığınız ayaklarınızı suyun içerisinden çıkararak iyice kurulayın. Hazırladığınız su ile ölü derilerinizin bir kısmından kurtulmuş olsanız da, tamamından kurtulmak ve pürüzsüz bir ayak tabanına kavuşmak için topuk taşı (Pomza taşı) kullanabilirsiniz.

Pomza taşı kullanmak istemeyenler için evde kolay malzemelerle hazırlanabilecek peeling de yapılabilmektedir. Bunun için bir miktar toz şekeri bademyağı ile ya da hindistancevizi yağı ile karıştırarak peeling olarak kullanabilirsiniz. Karışımı dairesel hareketlerle ölü derilerden kurtulmak istediğiniz bölgeye masaj yaparak yedirin.

Daha sonra tırnaklarınızın bakımına geçebilirsiniz. Burada tırnaklarınızı doğru şekilde kesmeniz önemlidir. Aksi takdirde tırnak batmasına neden olabilmektedir. Uzama yönüne doğru paralel şekilde keseceğiniz tırnaklarınızın kenarlarını törpüleyerek tırnak bakımınızı sonlandırabilirsiniz. Tırnak eti problemi yaşayanlar, etleri kesmek yerine geriye doğru itebilirler.

Son olarak ayaklarınızı, cildinizin kuruluğuna uygun nemlendirici ile nemlendirerek, ayak bakımınızı sonlandırabilirsiniz. Nemlendiricinizi uygularken masaj yapın ve her yere eşit şekilde dağılmasını sağlayın. Böylelikle ayaklarınız nemlendiriciyi rahatlıkla emecektir.

evde batık tırnak tedavisi

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde ayak sağlığı bakımı için öncelikle günlük ayak bakımımızdan başlamalıyız. Günlük olarak bakımını yapacağımız ayaklarımız, daha sağlıklı ve yumuşak olacaktır. Ayrıca hava alacağı için de, olası mantar problemlerine karşı önleyici bir bariyer olacaktır.

Günlük bakımlarınıza öncelikle ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayarak başlayabilirsiniz. Parmak araları dâhil her yer sabunlandıktan sonra, mümkünse soğuk su ile durulayınız. Suyun soğuk olması, hücrelerin hareket etmesini sağlayarak, ayak sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

Durulama sonrası ayaklarınızı mutlaka kurulayın. İyi kurulanmayan ayaklarda mantar olma riski fazladır. Kurulama sonrası nemlendiricinizi sürerek günlük ayak bakımınızı sonlandırabilirsiniz.

Son olarak; ayak bakımınız ve sağlığınız için, çoraplarınızı da günlük olarak değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Mobil Ayak Sağlığı Danışmanlığı Nedir?

Ayak sağlığı yalnızca topuk sertliği, topuk çatlağı ya da ayaklardaki mantar sorunlarından ibaret değildir. Her sorunun bir doktoru olduğu gibi, ayaklarınızla ilgili problemlerinizi danışabileceğiniz ve çözüm bulabileceğiniz mobil ayak sağlığı danışmanlığı da bulunmaktadır.

Telefon ile oturduğunuz yerden ayak sorunlarınızı anlatabilir ve çözüm bulabilirsiniz. Basite aldığınız birçok sorunun ileride ciddi sağlık sorunlarına dönüşebileceğini unutmadan problemi fark ettiğiniz anda mobil ayak sağlığı danışmanlığından yardım alabilirsiniz.

Ayak Bakımına Ne İyi Gelir?

Ayakların bakımı için zaman zaman rahatlatıcı etkiye sahip ayak banyosuna ihtiyacı vardır. Kovanın içerisine dolduracağınız ılık suyun içerisine biraz deniz tuzu, biraz da lavanta yağı katmanız rahatlatıcı etki yaratacaktır. Çünkü lavanta yağının cilt hastalıklarını tedavi edici, kötü kokuları giderici ve ağrı kesici etkileri bulunmaktadır.

Ayaklara Hangi Krem İyi Gelir?

Ayaklara iyi gelen birçok farklı markanın krem çeşitleri bulunmaktadır. Ancak hangi kremi seçeceğiniz, ayağınızda şikâyetçi olduğunuz soruna bağlıdır. Topuk çatlaması için özel olarak üretilmiş topuk çatlak kremleri bulunmaktadır.

Ayaklarınızdaki sorun çatlama değil de sertleşmeye dönüşmüşse, bunun için daha fazla yağ oranına sahip kremlerden yararlanabilirsiniz. Ya da vazelinin güçlü etkisini kullanabilirsiniz. Vazelini hem çatlaklarda, hem de sertleşme problemlerinde kullanabilirsiniz.

Topuktaki sertleşme için; akşamdan ayaklarınıza süreceğiniz vazelinin bir çorap yardımı ile ayaklarınızda sabaha kadar kalmasını sağlayın. Sabah kalktığınızda fazla kurutmadan hafif bir sabun geçirerek, ılık suyla durulama yapabilirsiniz. Ayaklarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz. Vazelini sürmeden önce ayaklarınızı yıkayıp, iyi bir kurulama yapmanız daha etkili sonuçlar almanızda faydalı olacaktır.

Evde (Mobil) Ayak Sağlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ayak bakım suyuna koyacağınız malzemeler, evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerden oluşmaktadır. Karbonat, limon suyu ya da sirkeden herhangi birini koyarak, kendi ayak bakım suyunuzu yapabilirsiniz. Böylelikle evde (mobil) ayak sağlığı bakımınızı da yapmış olursunuz.

Topuk sertliği ya da çatlaması gibi problemleri yaşayanlar, bunu evde basitçe uygulayabilecekleri yöntemler ile giderebilirler. Bunun için öncelikle topuğunuzu yumuşatmalısınız. İçerisine ılık su dolduracağınız uygun bir kovaya ayaklarınızı sokarak, yaklaşık yarım saat bekletin. Bu şekilde topuklarınız yumuşayacaktır.

Yumuşama sonrası ayaklarınızı topuk taşı ile ölü derilerden arındırın. Sonrasında uygun bir nemlendirici ile topuklarınıza masaj yaparak kremi iyice yedirin. Dilerseniz vazelin sürüp, üzerine bir çorap giyerek gece boyu nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda topuklarınızın yumuşacık olduğunu görebilirsiniz.

Problemleri tekrar yaşamamak adına, ayaklarınızın günlük bakımlarını ihmal etmemelisiniz. 

Evdeki malzemeyle rahatlıkla yapıp uygulayabileceğiniz ayak peelingi çeşitleri bulunmaktadır. Ayak bakım suyunuzu hazırlarken içerisine karbonat eklerseniz, bu ayak peelingi görevi görecektir ve ölü derilerinizden rahatlıkla kurtulmanızı sağlayacaktır.

İkinci yöntem ise; limon ile toz şeker karışımıdır. Bu yöntemle hem ölü derilerden kurtulursunuz hem de parlak bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca limonun besleyici özelliğinden de yararlanırsınız.

Ayaklar ne sıklıkla yıkanmalı?” sorusuna elbette her gün şeklinde cevap vermeliyiz. Çünkü düzenli bir şekilde bakımları yapılmayan ve yıkanmayan ayaklarda koku sorunları olduğu gibi, mantar vb. hastalıklar da meydana gelebilmektedir. Ciddi sorunlarla karşılaşmadan önce ayak bakımlarınızı düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca yıkama sonrası ayaklara mutlaka kurulama yapılmalıdır. Özellikle parmak aralarında su ya da sabun kalıntısı kalmamasına özen gösteriniz.

Ayaklarınızda çeşitli nedenlerden dolayı problemler oluşmadan önce onlara gereken özeni göstererek, bu durumu önleyebilirsiniz. İşleri gereği çok fazla seyahat eden insanlar, genellikle ayak bakımlarını yapamadıklarını söylerler. Ancak mobil taşınabilir ayak bakım çantası ile bu sorun tarih oluyor.

Ayaklarınızın ihtiyacı olan tüm malzemeleri içinde bulunduran bu çanta ile her nerede olursanız olun, ayak bakımınızı yapabileceksiniz. Özellikle mantar gibi problemleri olanlar için düzenli bakımlar önemlidir. Kullandığınız ilaç ve bakım malzemelerinizi yanınızda taşıyarak, probleminizi daha kısa sürede çözebilir ve ayak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Ayak bakım çantalarının rahat taşınabilme özelliğinden dolayı ayak bakımı için mobil olarak hizmet verenler de rahatlıkla kullanabilmektedir. Bu bakım çantası ile kişisel ya da iş amaçlı her an ayak bakımı gereçleriniz yanınızda bulunacak.

Aspirin, yüz yıllardır kullanılan bir ilaçtır. Her gün yeni bir özelliği keşfedilen aspirinin kalp damar hastalıklarındaki etkisi bilinmekteydi. Ancak hayatımıza coronanın girmesiyle birlikte aspirinin kan sulandırma etkisi ile coronadan korunmada etkisi olduğu görülmüştür.

Tüm bunların yanı sıra ayak bakımında da yıllardır ağrı kesici özelliği kullanılan aspirinle nasır tedavisi nasıl yapılır? bundan bahsedeceğiz.

Nasır için aspirini şu şekilde kullanıyoruz;

Aspirin ile suyu karıştırarak kremden biraz daha koyu kıvamlı bir karışım elde ediyoruz. Bu karışımı kullanacağınız nasırlı bölgenin büyüklüğüne göre aspirin ve suyu arttırarak kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Karışımı elde ettikten sonra nasırlı bölgeyi kapatacak şekilde sürün. Daha sonra o alanı streç veya bandaj yardımı ile kapalı tutmalısınız. Gece uygulayacağınız bu karışımı sabaha kadar ayağınızda sarılı şekilde bekletin. Bu işlemi nasır probleminiz sona erene kadar devam ettirin.

Ayaklarda topuk problemleri kadar mantar problemleri de sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikle mantarın kötü kokuya neden olması ve sürekli kaşınması psikolojik olarak da rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Ayak mantarına neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Yıkama sonrası yeterince kurulamamak bile mantar oluşumu için bir nedendir. Çünkü mantar ıslak zeminleri seven bir rahatsızlıktır. Özellikle ayakları aşırı terleyenlerde bu rahatsızlık ayak parmak aralarında fazlaca gözlemlenmektedir.

O zaman ayak mantarına ne iyi gelir? sorusunun cevaplarına geçelim.

Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki; mantarlar birer mikroorganizmalardır. Yani bu alanlarda yaşayan canlı bakterilerin olduğu anlamına gelmektedir. Bu yüzden de öncelikli yapılması gereken işlem, bakterileri öldürmektir.

Elma Sirkesi Yöntemi

Bu yöntemde elma sirkesinin bakterileri öldürme özelliğinden faydalanıyoruz. Bir kova içerisine ayaklarınızı kapatacak şekilde su koyun. İçerisine de bir fincan kadar elma sirkesi dökün. 20-30 dakika kadar ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletin.

Bunun dışında elma sirkesinin bir başka kullanımı ise; bir pamuk ya da bez yardımı ile nasırlı bölgeye direkt olarak uygulamaktır. Yaklaşık bir saat beklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ayaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Karbonat Yöntemi

Karbonatın ayak bakımındaki etkisini biliyoruz. Ancak mantarlar üzerinde de oldukça etkili olduğunu göreceksiniz. Bunun için bir miktar karbonatı yarım fincan kadar suyun içerisine ekleyin. Su ve karbonatı karıştırdıktan sonra mantar olan bölgeye uygulayarak 10-15 dakika kadar bekletin.

Beklettiğiniz süre sonunda ayaklarınızı durulayabilirsiniz. Bu yöntemi her gün uygulamanız halinde kısa süre içerisinde mantarlardan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Kekik Yağı ve Zeytinyağı Yöntemi

Kekik yağı, antibakteriyel olması nedeni ile alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de mantar tedavisidir. Bakterilerin oluşumunu önlediği gibi oluşmuş olan bakterileri de öldürme özelliğine sahip etkili bir yağdır.

Bu yöntemde göz kararınca biraz zeytinyağı ve biraz kekik yağını karıştırarak mantarlı bölgeye uyguluyoruz. Yaklaşık bir saat beklemenin ardından karışımı uyguladığınız alanı yıkayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacının antibakteriyel özellikleri burada çok fazla işimize yarıyor. Ek bir malzemeye gerek kalmadan bile çay ağacı yağı ile mantarınızı tedavi edebilirsiniz. Mantarlı bölgeye gün aşırı veya günde 2-3 kere olmak kaydı ile çay ağacı yağını damlatın. Eğer sorun ayak tırnaklarınızda ise tırnaklarınızın üzerine yağı damlatın ve bekleyin. Sonrasında durulama yapmanıza gerek yoktur.

Yaş Maya Yöntemi

Bu yöntemi uygulamanızın ardından ayak tırnaklarınızın daha parlak ve canlı görüneceğini söyleyebiliriz. Bunun için öncelikle bir litre ılık suya ihtiyacınız olacak. Bu suyun içerisinde bir paket yaş mayayı eritin ve karıştırın. Karışımı mantarlı bölgeye uygulayın ve yarım saat kadar bekletin.

Bekleme sonrası ayaklarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz. Düzenli bir uygulama sonrası hem mantarlardan kurtulur, hem de bakımlı ayaklara sahip olursunuz.