logo

Medikal Ayak Bakımı

Medikal Ayak Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Medikal Ayak Bakımı, ayaklarınızın sağlığını korumak ve iyileştirmek için kişiselleştirilmiş tedaviyi ve önleyici çözümleri içerir. Bu; batık tırnak, azalmış ayak dolaşımı veya nasır gibi cilt, tırnak ve ayak durumlarının değerlendirilmesini içerebilir.

Medikal Ayak Bakımı Nedir?

Medikal Ayak Bakımı, ayakların genel sağlığına bakar ve bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak temel veya ileri düzeyde olabilir. Steril, profesyonel bir ortamda sağlanır. Tüm ekipman, tamamen sterilize edilmiştir ve her biri kişiye özeldir. Tıbbi ayak bakımı kuru bir işlemdir (yani birçok spa pediküründe olduğu gibi ayak ıslanmaz).

Medikal ayak bakımı, eğitimli ve kalifiye ayak bakımı hemşireleri tarafından yapılır. Cilt, tırnak ve ayak rahatsızlıklarını (nasır, nasır, batık tırnak, sarı tırnak ve bunların arasındaki her şey) değerlendirip tedavi edebilir ve önleyici tedavi konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Bir kişiyi hareketli tutmak ve ayak komplikasyonları geliştirme riskini azaltmak için aile hekimleri, ayak hastalıkları uzmanları, fizyoterapistler ve diğerleri gibi sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekiple koordineli çalışırlar. Hemşireler ayrıca ayakları dolaşım, his ve ödem/şişlik açısından değerlendirir.

Klinik Ortamda Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarınızın sağlıklı hareket etmesini sağlamak ve gücü korumak için en iyi egzersizler, esneme hareketleri ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda sizi eğiterek, öncelikle ayak rahatsızlıklarını önlemeye yönelik bakım sağlanır.

Ayağınızla ilgili herhangi bir rahatsızlığınız veya sorununuz varsa, Podologlar ve lisanslı ayak bakım hemşireleri, ayaklarınızın genel sağlığını uzun vadede iyileştirmek için, kişiselleştirilmiş bir tedavi ve sürekli bakım planı oluşturmak için çalışırlar.

Medikal ayak bakım hizmetleri, ister evde, ister destekli yaşam tesisi, uzun süreli bakım tesisi, klinik, hastane veya sizin için en uygun ve rahat olan başka bir ortam olsun, ihtiyacınız olan her yerde yapılabilmektedir.

Diyabet, yüksek tansiyon veya başka herhangi bir kronik hastalığınız varsa, ayak bakım hizmetleri yaşam kalitenizi artırmanıza ve ağrılarınızı gidermenize yardımcı olabilir.

Klinik Ortamda Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarınızın sağlıklı hareket etmesini sağlamak ve gücü korumak için en iyi egzersizler, esneme hareketleri ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda sizi eğiterek, öncelikle ayak rahatsızlıklarını önlemeye yönelik bakım sağlanır.

Ayağınızla ilgili herhangi bir rahatsızlığınız veya sorununuz varsa, Podologlar ve lisanslı ayak bakım hemşireleri, ayaklarınızın genel sağlığını uzun vadede iyileştirmek için, kişiselleştirilmiş bir tedavi ve sürekli bakım planı oluşturmak için çalışırlar.

Medikal ayak bakım hizmetleri, ister evde, ister destekli yaşam tesisi, uzun süreli bakım tesisi, klinik, hastane veya sizin için en uygun ve rahat olan başka bir ortam olsun, ihtiyacınız olan her yerde yapılabilmektedir.

Diyabet, yüksek tansiyon veya başka herhangi bir kronik hastalığınız varsa, ayak bakım hizmetleri yaşam kalitenizi artırmanıza ve ağrılarınızı gidermenize yardımcı olabilir.

topuk çatlağı

Medikal Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal ayak bakımı, gerek sağlık gerek güzellik açısından oldukça önemlidir. Batık tırnak bakımı, deforme tırnak bakımı, mantarlı tırnak bakımı, çatlak topuk bakımı, diyabetik ayak bakımı, Ortez uygulamaları ve nasır bakımı gibi çeşitleri olmasına rağmen, genel olarak evde ve hastanede olmak üzere iki ana başlıkta ele alınır.

Medikal Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Medikal Ayak Bakımı hakkında konuştuğumuzda kokudan dokuya kadar her şey önemlidir. Bu sebeple;

 • Sağlıklı ve ağrısız ayaklar, dengenizi korumanıza yardımcı olur. İyi bir denge, önemli bir yaralanma ve hastaneye yatış nedeni olan düşmeleri önleyebilir; bazı düşmeler sakatlık veya ölümle sonuçlanabilir.
 • Sağlıklı ayaklar aynı zamanda aktif kalmanızı sağlar. Ayaklarınız yürüyemeyecek kadar ağrıdığında, güç kaybedersiniz ve düşme riskiniz artar. Yürüyüş, kilonuzu azaltmak, kan pıhtılaşmasını önlemek ve kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlü tutmak için mükemmel bir egzersizdir.
 • Ayaklarınıza dikkat etmek, diyabet, Artrit, sinir hasarı ve zayıf kan dolaşımı gibi ciddi sağlık sorunları hakkında erken uyarı verebilir.
 • Bunun yanında ayaklarınızın güzel görünmesini sağlayarak, özgüveninizi yerine getirir.

İngiltere’nin ünlü Podologlarından Dr. Sarah Curran, ayakların ihmal edildiğini ve ciddi bir rahatsızlık yaşanmadan önemsenmediğini dile getiriyor. Ve şöyle devam ediyor;

Ayaklarımız vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Ancak onlara iyi bakmak söz konusu olduğunda, genellikle ihmal edilirler. Ayaklarımız sadece bizi A noktasından B noktasına götürmek için gerekli değildir. Aynı zamanda ayak ağrısı ve semptomlarının; işlevimiz, hareketliliğimiz ve yaşam kalitemiz üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Ağırlık taşıma sırasında ayaklarımız, şoku absorbe eder. Düz olmayan yüzeylere uyum sağlar ve vücudumuzu destekleyip, ileriye doğru iterek dengede kalmamızı sağlar.

Ayak hastalıkları uzmanlarına danışılan bir diğer yaygın sorun, Onikokriptoz olarak bilinen, içe doğru büyüyen ayak tırnağı rahatsızlığıdır. Bu, hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir. Ancak gençlerde daha yaygın görülür. Çünkü ayaklar terlemeye yatkın olduğundan, tırnak çevresindeki deriyi de daha yumuşak yapar.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde ayak bakımı yaparken, bazı hususlara dikkat etmeniz ve olabildiğince doğal malzemeler kullanmanız gerekiyor.

 • Kesikler, yaralar, şişlik ve enfekte olmuş ayak tırnaklarını her gün kontrol edin.
 • Ayaklarınızı her gün losyon, krem ​​veya petrol jölesi ile nemlendirin. Ayak parmaklarınızın arasına nemlendirici sürmeyin. Çünkü enfeksiyonu önlemek için o bölgenin kuru kalması gerekiyor.
 • Dar ayakkabı giymekten kaçının. Ayakkabı içerisinde ayağınız rahat olmalı.
 • Parmak arası terlikleri kullanmayın.
 • Tırnak makası ile ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Ardından, tırnağın cildinize girmesini önleyecek köşeleri düzeltmek için bir tırnak törpüsü kullanın.

Bunlar, ayak bakımınız için olmazsa olmaz rutinlerdir. Güzel ayaklar ve optimum sonuç için, bazı şeyleri yapmayı unutmamak ve bunları düzenli olarak yapmak önemlidir. Evde ayak bakımı için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz ayak bakım tekniğinin başında ayak banyosu gelir. Tek ihtiyacınız olan bir kova ya da leğen, biraz tuz (veya bikarbonat soda) ve isterseniz birkaç damla uçucu yağ. Kova ya da leğen içerisine yarısına kadar ılık su koyup, biraz su ya da bikarbonat soda ekleyip karıştırın. Ayaklarınızı daldırın ve yaklaşık 10 dakika suda bekletin. Daha sonra çıkarıp iyice kurulayın.

Ayaklarınızın bakımı için iyi bir ovma gibisi yoktur. Bazı ev yapımı tarifler sayesinde, bu ayak bakım yöntemini kendi banyonuzda da uygulayabilirsiniz. Kendinize biraz zeytinyağı (veya argan yağı) ve kaba tuz ile ayak peelingi yapabilirsiniz. Bu peelingi, ayaklarınıza iyice ovalayarak uygulayabilirsiniz. Eksfoliasyon (Ölü cilt hücrelerinin yenilenmesi) için etkili bir karışımdır.

Ayaklarınızı nemlendirmek, onlara bakmanın temel bir parçasıdır. Düzenli olarak nemlendirmeyi unuttuğunuz bir yer varsa o da ayaklarındır. Ve yine de, çok fazla nemlendirmeye ihtiyaç duyan parçalardır. Bunun nedeni ayaklarımızın vücudumuzun ağırlığını taşıması, her zaman ayakkabı içinde olması ve her türlü sürtünmeye dayanmasıdır. Bu nedenle ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirerek onlara iyi bakmanız önemlidir.

Ayak bakımını evde de yapabilirsiniz. 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir yemek kaşığı bal ve limonu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu size kolay ve ucuz ayak bakımı sağlayacaktır.

Açık ayakkabılar içerisinde ayaklarınızın güzel görünmesi için, güzel tırnaklara sahip olmanız gerekir. Ve bunun için bir pediküre ihtiyacınız var. Pedikür için tasarlanan setler sayesinde, artık evde pedikür yapmak mümkündür.

Sandalet veya terlik giymeden önce, sevdiğiniz ojeyi tırnaklarınıza sürmek isteyebilirsiniz. Ancak oje sürmeden önce, tırnaklarınıza uygun bir baz uygulamalısınız. Böylece tırnağın sararması önlenecek ve oje öncesi koruyucu bir tabaka oluşmasına yardımcı olacaktır.

Medikal Ayak Bakım Ürünleri Nelerdir?

A noktasından B noktasına yürümenizi sağlayan ayaklarınız çok fazla baskıya dayanır. Bu, ayaklarınızda kokuya, nasırlaşmaya ve hatta çatlamaya neden olabilir. Neyse ki, pürüzsüz, nemlendirilmiş ve bebek teni yumuşaklığında ayaklar vaat eden ve aynı zamanda koku gideren birçok ayak bakım ürünü var. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Tırnak bakım jeli
 • Vücut peelingi
 • Ayak peelingi
 • Nemlendirici losyon
 • Cilt bakım serumu
 • Vazelin
 • Ayak balsamı
 • Ayak bakım kremi
 • Çatlak topuk bakım yağı
 • Arındırıcı ayak ovması
 • Badem yağı
 • Elektrikli topuk törpüsü
 • Ayak deodorantı
 • Topuk kremi
 • Topuk koruyucu jel
 • Nemlendirici emülsiyon
 • Spa ayak bakım tentürü
 • Topuk rendesi
 • Jojoba yağı
 • Su bazlı nemlendirici losyon
 • Ayak kokusu önleyici krem
 • Ayak kokusu önleyici sprey

Medikal ayak bakımı, ayaklarda çok fazla ağrı veya rahatsızlık hissetmedikçe birçok kişinin önemsemediği bir hastalıktır. Ancak gerekli önem gösterilmezse, daha kötü sonuçlara da yol açabileceği unutulmamalıdır.

Podoterapi  olarak bu nedenle evde ayak bakımı hizmetini sunuyoruz. Böylece ekstra bir çaba harcamanıza gerek kalmıyor. Ayak bakımı hemşirelerimiz ve ayak bakımı doktorlarımız/podiatristimiz, ayak bakımı prosedürleri ve ayak yara bakımı konusunda sahip olduğu bilgi ve tecrübeleri ile sizin yanınızda olacaklardır.

Bu nedenle, evde ayak bakımına ihtiyacınız varsa, bizi aramanız yeterlidir; ayak bakım hemşiremiz/doktorumuz, seçtiğiniz gün ve saatte sizi evinizde ziyaret edecektir.