logo

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Refleksoloji, Refleksolog ve Refleksoloji Masajı gibi kelimeleri muhtemelen yeni duyuyorsunuz. Aslında uzun yıllardır kullanılan ancak henüz tam anlamıyla popüler olmamış bu tedavi yöntemine ait tüm detayları, sizin için bir araya getirdik.

Refleksoloji Masajı Nedir?

Refleksoloji, ayaklardaki ve bazen de ellerdeki refleks noktalarına masaj yaparak, tüm vücudu tedavi etme tekniğidir.  Ayak masajı eski bir tedavi yöntemidir.

Refleksolojiyi tasvir eden Mısır mezar resimleri vardır ve 5000 yıldan daha eskiye dayanan Hindistan Vedik metinlerinde belgelenmiştir.

Modern refleksoloji, Dr William Fitzgerald’ın ‘Bölge Terapisi‘ni tanıttığı 1902 yılına kadar uzanır. Çin’in Meridyenler veya enerji kanalları felsefesini yansıtan Fitzgerald, vücudun enerjisinin ayaklarda ve ellerde refleks noktalarıyla biten kanallar boyunca aktığı konusu üzerine araştırma yaptı. Vücudun tüm bölümleri bu kanallarla birbirine bağlı olduğundan, bir bölgeye basılmasının, diğerinde anestezik veya iyileştirici bir etki yaratabileceğini ortaya çıkardı.

Fizyoterapist Eunice Ingham, iç organlar da dâhil olmak üzere vücudun tüm bölümlerinin, yalnızca ayaklardaki noktaları manipüle ederek tedavi edilebileceğini ileri sürerek, Fitzgerald’ın teorisini daha da ileri götürdü.

Terapist, vücudun çeşitli organlarını, kemiklerini ve kaslarını temsil eden tüm ayağın üzerindeki noktalara parmak ve başparmak basıncı uygular. İlgili noktaları uyararak gerilimi azaltır, tıkanıklıkları çözer ve organlara giden ve giden enerji, kan ve lenf dolaşımını hızlandırır.

Refleksoloji ayrıca toksik eliminasyonu (vücudun atıklardan ve gereksiz zararlı bileşiklerden kurtulması) uyardığı için, gün içinde daha fazla idrara çıkma veya fazladan terleme görülebilir.

Refleksoloji Masajı Ne İşe Yarar?

Refleksoloji; eller, başparmaklar veya parmak tekniklerini kullanarak belirli noktaları tedavi etmek için iğneler yerine basınç kullanır. Daha iyi dolaşımı teşvik eden, var olan ağrıları dindiren ve vücut sistemlerinin buna göre çalışmasına yardımcı olan 4.000 yıllık bir şifa sanatıdır. Ayrıca, hamilelik sırasında ağrıları yatıştırmaya ve çeşitli kanserlerin tedavisini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Bölge tedavisi olarak da bilinen refleksoloji, ayak, el ve kulaklardaki belirli noktalara baskı uygulayarak vücudun iyileşme mekanizmalarını geliştirir. Uyku bozuklukları, depresyon, ağrı ve daha fazlası gibi sayısız sağlık durumu için alternatif bir tedavidir. Bu nedenle stresten veya uzun saatler ayakta durmaktan dolayı ağrı hissediyorsanız, yatmadan önce ayaklarınıza masaj yaptırmayı deneyin.

Refleksoloji Masajı Ne İşe Yarar?

Refleksoloji; eller, başparmaklar veya parmak tekniklerini kullanarak belirli noktaları tedavi etmek için iğneler yerine basınç kullanır. Daha iyi dolaşımı teşvik eden, var olan ağrıları dindiren ve vücut sistemlerinin buna göre çalışmasına yardımcı olan 4.000 yıllık bir şifa sanatıdır. Ayrıca, hamilelik sırasında ağrıları yatıştırmaya ve çeşitli kanserlerin tedavisini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Bölge tedavisi olarak da bilinen refleksoloji, ayak, el ve kulaklardaki belirli noktalara baskı uygulayarak vücudun iyileşme mekanizmalarını geliştirir. Uyku bozuklukları, depresyon, ağrı ve daha fazlası gibi sayısız sağlık durumu için alternatif bir tedavidir. Bu nedenle stresten veya uzun saatler ayakta durmaktan dolayı ağrı hissediyorsanız, yatmadan önce ayaklarınıza masaj yaptırmayı deneyin.

topuk çatlağı

Refleksoloji Masajının Faydaları Nelerdir?

Ayak refleksolojisi, herhangi bir özel tedavi veya terapinin yerini almak anlamına gelmez. Bunun yanında rahatsızlıklarınıza özel uygulanan tedavilere ek olarak oldukça faydalıdır. Ayrıca;

 • Gelişmiş rahatlama
 • Daha kaliteli uyku
 • Ağrılardan kurtulma
 • Ayak kramplarından kurtulma
 • Gelişmiş kan basıncı ve dolaşım
 • Ödemden kurtulma
 • Huzursuz bacak sendromundan kurtulma
 • Gelişmiş ruh halleri
 • Gelişmiş refah duygusu

Refleksoloji Yaptıranların Yorumları Nelerdir?

Türkiye’nin önde gelen Refleksoloji uzmanlarına yapılan bazı yorumları sizler için bir araya getirdik. Şimdiki ve önceki danışanlardan bazılarının, refleksolojiye ve terapötik faydalarına yönelik deneyimleri ve tepkileri hakkında birkaç yorumu aşağıda bulabilirsiniz.

“Refleksoloğumla geçirdiğim tedaviden inanılmaz keyif alıyorum. O sadece süper sevimli olmakla kalmıyor, aynı zamanda tedavilerimi ihtiyaçlarıma göre belirliyor. Daha sakin hissediyorum ve kaygıyı azaltıyorum. Şiddetle tavsiye ederim.”

“Tedavi boyunca ne yaptığını ve nedenini açıklıyor. Tedaviler sonucunda PMS semptomları, sırt ağrısı, siyatik ve sinüzit gibi birçok alanda iyileşme oldu. Birkaç yıldır Refleksoloğumu ziyaret ediyorum ve yoğun bir iş gününden sonra benim için sakin bir dinlenme yeri oluyor. Refleksoloji randevularımı dört gözle bekliyorum.”

“Her zaman bir ağırlık kaldırılmış gibi hissederdim. Bir pratisyen hekime gitmeye hazır değildim ama refleksolojinin bana başımı rahatlatmak için zaman ve alan verdiğini hissettim ve Refleksoloji uzmanı, akıl sağlığımla birlikte gelen yan etkileri hafifletmek için becerilerini kullandı. Refleksolojiyi herkese tavsiye ederim.”

“Refleksoloji uzmanı birini arıyordum. Kader nedeniyle kendimi izole edilmiş hissettim ve daha az endişeli hissetmeme ve daha iyi uyumama yardımcı olacak, ancak ısrarcı olmayan bir uygulama bulmam gerekiyordu. Sinem hanım refleksolojide uzmanlaşmış. Yoga öğretmenim aracılığıyla onu duymuştum.  Birkaç seanstan sonra ayaklarımın, onları Sinem Hanım’a götürdüğüm için beni sevdiğini hissettim. Dolayısıyla kendimi yenilenmiş ve dengeli hissettim.”

Sizin de Refleksoloji alanında merak ettikleriniz varsa, çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Refleksoloji Masajı Nasıl Yapılır?

Uzun ve yorucu bir günün sonunda, birçok insan ayak masajı yapmaktan veya almaktan hoşlanır. Ayak masajı gevşemeye yardımcı olabilir ve kas ağrılarını hafifletebilir. Ayaklara masaj yapmanın evde denemesinin çok kolay olduğu birçok yolu vardır.

 1. Isınma hareketleri

Isınma hareketleri, ayak masajına başlamanın bir yoludur. Bu tekniği kullanmak için;

 • Avuç içlerini ayağın her iki yanına yerleştirin
 • Sol tarafı geriye doğru iterken, ayağın sağ tarafını hafifçe öne doğru çekin
 • Sağ tarafı öne doğru çekerken, ayağın sol tarafını geriye doğru itin
 • Bu bükme hareketini tekrarlayın, ellerinizi ayak bileklerinden ayak parmaklarına kadar çalıştırın

Nazik bükme hareketi, daha fazla masaj için hazırlık olarak ayağın ısınmasına yardımcı olur.

 1. Kemer ovma

İnsanlar ayak tabanına masaj yapmak için kemer ovmalarını kullanabilirler. Bu tekniği kullanmak için:

 • Ayağın üst kısmını bir elinizle tutun
 • Diğer elin parmaklarıyla ayak kemerini ovalayın
 • Bunu topuktan ayak ucuna kadar tekrar tekrar yapın

3.Parmakları Bükme

Parmak kıvrımları, ayaktaki esnekliği teşvik edebilir. Bu ayak masajı tekniğini kullanmak için:

 • Ayak topuğunu bir elinizle tutun
 • Bir ayağınızdaki tüm ayak parmaklarını, diğer elinizle aynı anda ileri geri bükün
 • Bu hareketi tekrarlayın, basıncı hafifçe artırın ve ayak parmaklarını esnetin
 1. Topuk sıkma

Topuk sıkmaları, ayağın arkasındaki gerginliği gidermeye yardımcı olabilir. Bu tekniği kullanmak için:

 • Ayağın üst kısmını bir elinizle tutun
 • Diğer elinizle topuğun arkasını tutun
 • Topuğun arkasını tekrar tekrar sıkın ve bırakın

5.Aşil masajı

Aşil masajı, Aşil tendonu üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ayak masajı tekniğini kullanmak için:

 • Aşil tendonunu elinizle başparmak ve işaret parmağı arasında tutun
 • Topuğa doğru aşağı doğru bir okşama hareketi kullanın
 • Bunu birkaç kez tekrarlayın

6.Ayak masajı

Ayak masajı, ayak parmaklarındaki gerginliği ve krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ayak masajı tekniğini kullanmak için:

 • Bir elinizle ayağın tabanını tutun
 • Diğer elin parmaklarıyla çekin, bükün ve her bir parmağınızı nazikçe çekin
 • Dıştan içe doğru hareket edin
 • Birkaç kez tekrarlayın
 • Her ayak parmağı arasına masaj yapın

Refleksoloji Noktaları Nelerdir?

Refleksoloji teorisinde ayaklar, eller ve kulaklardaki noktalar, belirli organlara, kemiklere ve vücut sistemlerine karşılık gelir. Refleksologlar, tüm vücuttaki organları ve sistemleri etkilemek için bu noktalara, ayaklarda ve ellerde ve kulakta bulunan noktalara müdahalede bulunurlar.

Vücut sistemlerinin birbirine nasıl karşılık geldiğini göstermek için refleksologlar, “refleksoloji haritaları” kullanırlar. Tüm refleksologlar arasında tüm noktalarda ortak bir tanı yoktur; bununla birlikte, ana refleks noktalarında genel bir fikir birliği mevcuttur.

Bir refleksolog, genel, entegre bir seans gerçekleştirebilir veya ayaklar, eller veya kulaklardaki belirli sorunlu alanlara odaklanabilir. Örneğin; zaman sınırlıysa ve kişinin gerçekten rahatlaması gerekiyorsa, refleksolog sadece kulaklar üzerinde çalışmayı seçebilir.

Spesifik teknik ne olursa olsun, refleksoloji teorisi, uygulayıcının sinir sistemindeki tıkanıklığı veya stresi serbest bırakmak ve vücudun enerjisini dengelemek için çalıştığını kabul eder.

Refleksoloji ve Akapunktur Arasındaki Farklar Nelerdir?

Refleks noktası, sinir uçlarını uyarmak ve sağlıklı fizyolojik fonksiyonları desteklemek için Akupunktur, Akupresür veya refleksoloji masajı ile manipüle edilebilen vücuttaki bir noktadır. Refleksoloji ve akupunktur için refleks noktası sistemleri genellikle farklıdır. Refleksoloji, sinir sistemini uyarmak ve sağlığı desteklemek için eller, ayaklar ve kulaklarda bir refleks noktaları sistemi kullanır. Akupunktur ve akupresür genellikle geleneksel Çin tıbbında tanımlanan refleks noktalarını kullanır. Bu yüzlerce refleks noktası, tüm vücuda yayılır.

Refleksoloji ve akupunktur tipik olarak biraz farklı yöntemler kullanırken, amaç temelde aynıdır. Her iki terapötik sistem de, genellikle vücuttaki sinir sağlığını desteklemeyi ve dolayısıyla bir bütün olarak vücudun sağlığını desteklemeyi amaçlar.

Refleksologlar genellikle eller, ayaklar ve kulaklardaki refleks noktalarının, çeşitli organların ve fizyolojik sistemlerin sağlığını desteklemek için manipüle edilebileceğine inanırlar. Bir refleksoloji çizelgesi, sıradan kişilerin her bir refleks noktasının, vücudun her bir organına veya bölgesine nasıl karşılık geldiğini anlamasına yardımcı olabilir.

Akupunktur ve akupresür, temelde aynı disiplin olarak kabul edilir. Her iki terapötik sistem de tipik olarak, vücudun meridyenleri boyunca basınç veya refleks noktalarının manipülasyonuna dayanır. Akupunkturda tipik olarak kullanılan ve her biri kendi özel amacı olan yaklaşık 800 refleks noktası vardır ve bunlar vücudun her yerinde bulunur. Akupunktur genellikle her refleks noktasını ince bir iğnenin sokulması yoluyla uyarır. Akupresür ise parmak uçları veya özel aletlerle yapılan masaj yoluyla, her bir refleks noktasını uyarır.

Bu terapötik sistemler tipik olarak tıbbi durumları teşhis etmek için kullanılmaz ve genellikle çoğu tıbbi durumu tedavi etmek için yeterli görülmezler. Bununla birlikte, hamileliğin neden olduğu mide bulantısı gibi bazı küçük tıbbi durumlar için fayda sağlayabilirler. Birçok uzman, refleksoloji, akupunktur veya akupresür yoluyla refleks noktalarının manipülasyonunun, ciddi hastalıklardan muzdarip olanlar için bile değerli tamamlayıcı tedavi sağlayabileceğini düşünüyor.

Çalışmalar, bu terapötik sistemlerin, stresi yönetmek ve ağrıyı hafifletmek için kas gerginliğini azaltabileceğini ve endorfin üretimini uyarabileceğini öne sürüyor. Ayrıca refleks noktası manipülasyonunun mide bulantısını yatıştırıp ruh halini iyileştirebileceğine dair ikna edici kanıtlar sunarlar. Kronik ağrı durumları, kanser, depresyon, anksiyete ve mide bulantısı çeken hastalara, çok büyük faydalar sağladığına inanılıyor.

Refleksoloji Haritası Nedir?

Refleksoloji Haritası
Refleksoloji Haritası

Refleksoloji noktalarının gösterildiği haritalara, Refleksoloji Haritası denir. Refleksologların genel olarak birleştiği bu noktalar şöyledir; Ayaklar için refleksoloji haritası örneği vardır. Her ayak, vücudun dikey bir yarısını temsil eder:

 • Sol ayak, vücudun sol tarafına tekabül eder ve orada bulunan tüm organlar, kapakçıkları içerir.
 • Sağ ayak, vücudun sağ tarafına ve orada bulunan tüm organlara karşılık gelir. Örneğin, karaciğer vücudun sağ tarafındadır ve bu nedenle karşılık gelen refleks alanı sağ ayaktadır.